W jaki sposób dobrać markizy? Aluminumap
biuro@aluminiumap.com.pl
(42) 651 89 96

W jaki sposób dobrać markizy?

Zamontowanie markizy jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających na swojej posesji taras. Stanowią one doskonały sposób ochrony przed słońcem. W zamieszczonym pod niżej podanym linkiem artykule, podpowiadamy Państwu, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze markizy na taras.

 

 

 

 

 

 

 

Zazwyczaj wyobrażamy sobie wypoczynek w blasku słońca i te marzenia decydują o lokalizacji tarasu przy południowej lub południowo-zachodniej elewacji budynku, gdzie jest jasno i ciepło, bo słońce operuje tam przez wiele godzin. Jednak w upalne letnie dni miejsce to staje się nieznośnie gorące. Trudno też wytrzymać temperaturę panującą w pokojach, których okna wychodzą na słoneczną stronę. Żeby odpocząć, zaczynamy szukać choćby odrobiny cienia. Najlepiej, jeśli taras jest duży i położony z dwóch stron budynku – nie tylko przy południowej, ale też przy zachodniej lub wschodniej elewacji, albo gdy są dwa tarasy. Jednak nawet wtedy warto wykonać osłonę. Lekkie zadaszenie z odpowiednio dobranej tkaniny to doskonałe osłony przeciwsłoneczne. Chroni nie tylko taras, ale i wnętrza domu, w których skutecznie obniża temperaturę. Ten efektowny element, jeśli zostanie odpowiednio dobrany, staje się też ozdobą elewacji. Tkaniny stosowane w markizach powinny być nie tylko estetyczne, ale także koniecznie impregnowane. Tylko takie zapewnią doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi oraz lekkim deszczem. Dobra impregnacja powinna być antystatyczna, odporna na kurz, olej, pleśń, butwienie oraz wodę.

 

Konstrukcja markizy


Markiza składa się ze zbrojonego poszycia z akrylu, dralonu lub z PCW oraz aluminiowej konstrukcji: belki mocującej, z którą jest połączona rura nawojowa, ramion, a także – w niektórych modelach – wsporników składanych ramion. Wewnątrz takich ramion są sprężyny, które za pomocą łańcucha lub linki stalowej prostują je i rozwijają kurtynę markizy. Konstrukcja wsporników ramion umożliwia płynną regulację nachylenia markizy od 0 do 90° (mogą być unieruchamiane w położeniu pośrednim). Markiza może być bez kasety – wyposażona w daszek osłaniający wałek z tkaniną – lub w kasecie – po zwinięciu markizy w szczelnej kasecie zostają zamknięte: rura nawojowa, tkanina oraz składane ramiona. Daszek oraz kaseta zazwyczaj są z aluminium.

 

 

 

Jak wybierać markizę

Zanim dokonamy zakupu, musimy określić swoje potrzeby i możliwości:

> niezbędną szerokość i głębokość markizy;

> sposób zamontowania (do sufitu, ściany, wnęki);

> kąt nachylenia;

> sposób sterowania;

> sposób ochrony markizy zimą (możliwość łatwego zdjęcia lub schowanie jej w kasecie);

> kolor poszycia.

O szerokości i głębokości markizy decyduje stopień nasłonecznienia tarasu, zaś kąt jej nachylenia zależy od wysokości, na jakiej zostanie zamontowana. Uchwyty montażowe umożliwiają zamocowanie markizy na ścianie, do sufitu balkonu na wyższym piętrze lub nawet na bocznych zaczepach do wnęki okna tarasowego.

 

Warto wiedzieć

Markizy mają dużą powierzchnię nośną i nie mogą być rozkładane przy zbyt silnym wietrze. Żeby uniknąć ich zniszczenia, producenci umieszczają na nich oznaczenie klasy odporności wiatrowej:

klasa pierwsza: markiza może pozostać rozłożona przy niewielkim wietrze o sile do 4 stopni w skali Beauforta, czyli 5,5-7,9 m/s. Taki wiatr lekko porusza gałęziami, zawiewa kurzem, suchymi liśćmi czy kawałkami papieru;

klasa druga: markiza może być wysunięta, jeśli wiatr nie przekracza 5 stopni w skali Beauforta, czyli jego prędkość wynosi 8-10,7 m/s. Taki wiatr, określany jako dość silny, porusza gałęziami i kołysze małymi drzewami;

klasa trzecia: markiza może być rozłożona przy wietrze nie większym niż 6 stopni w skali Beauforta, co oznacza prędkość 10,8-13,8 m/s. Jest to silny wiatr, który porusza grubymi gałęziami i konarami drzew, zrywa kapelusze i wyrywa parasole.

 

Wybór sposobu obsługi

Markizy mogą być sterowane ręcznie - za pomocą korby, lub elektrycznie - za pomocą silnika na wyłącznik albo silnika sterowanego pilotem. Możliwość obsługi elektrycznej oznacza nie tylko wygodę. Zastosowanie specjalnych czujników pogodowych: wiatrowego lub słoneczno-wiatrowego, znacznie usprawnia korzystanie z markizy. Kiedy na taras zacznie świecić słońce, czujnik da sygnał do rozwinięcia markizy; jeśli pojawi się zbyt silny wiatr, markiza samoczynnie się zwinie. Mając markizę z napędem ręcznym, skazujemy się na jej częste rozwijanie i zwijanie oraz na pilnowanie sytuacji pogodowej. O ile bowiem przy stabilnej pogodzie markiza może być stale rozłożona, o tyle przy zmiennej, burzowej aurze nie wolno zostawiać jej "bez opieki". Podmuch wiatru może nie tylko porwać materiał, ale też uszkodzić elementy konstrukcyjne.

 

Jaki montaż


Niemal wszystkie modele markiz są przystosowane do trzech sposobów montażu: do ściany, do sufitu lub do krokwi dachowych. Każdy sposób wymaga jednak zastosowania innych uchwytów, dlatego o tym, w jaki sposób zamierzamy zamocować markizę, powinniśmy poinformować sprzedawcę w momencie jej zakupu. Najprostszy jest montaż do krokwi dachowych - do przykręcenia uchwytów stosuje się śruby do drewna.

 

 

 

 

 

 

Nieco trudniejszy jest montaż do nadproża lub balkonu. Ze względu na ciężar markiz oraz przy uwzględnieniu, że dmuchający wiatr (nawet niewielki) wywiera na nią dodatkową siłę, nie można przykręcać ich na zwykłe kołki rozporowe. Taki sposób montażu wcześniej czy później może zakończyć się katastrofą. Zaleca się stosowanie specjalnych dybli, które osadzone w odpowiednio głębokich otworach są w stanie zapewnić konstrukcji stabilność.

 

 

 

 

 

Najtrudniejszy jest montaż do ścian ocieplonych od zewnątrz grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Jedyną właściwą metodą jest zastosowanie kotew chemicznych. Polega to na wywierceniu odpowiednio głębokich otworów, do których wpuszcza się specjalną masę klejową, a następnie wsuwa nagwintowane pręty. Uwaga: przy ścianach z cegły dziurawki należy je wkładać w siatkowych koszulkach. Dopiero do tak przygotowanych mocowań, po wyschnięciu kleju (zwykle trwa to 1,5-3 godz.), można przykręcić uchwyty, a następnie założyć na nie markizę.

 

 

 

 

Uwaga! Wiele osób, decydując się na zakup markizy, ma nadzieję, że będzie ona chroniła również przed deszczem. Takie przekonanie jest niestety błędne.

 

 

 

Rodzaje markiz
Na rynku są dostępne trzy rodzaje markiz:
Bez kasety, czyli takie, gdzie rura, na którą nawinięta jest tkanina, pozostaje odsłonięta.
W półkasecie - po zwinięciu markizy rura z materiałem jest przykryta od góry, od dołu konstrukcja pozostaje widoczna.
W pełnej kasecie - zwinięta tkanina jest całkowicie schowana w zamkniętej obudowie.
Markizy w pełnych kasetach są najdroższe, bez kaset - najtańsze. Wybierając, nie powinniśmy jednak kierować się jedynie ceną. Trzeba pamiętać, że choć poza sezonem markiza jest zwinięta, to jednak pozostaje na zewnątrz. Pada na nią deszcz, a zimą śnieg, co niekorzystnie wpływa na jakość i trwałość materiału. Dlatego markizę bez kasety powinno się wybierać tylko wtedy, gdy będzie ona zamontowana pod zadaszeniem. Jeśli tak nie jest, warto zastanowić się nad markizą w półkasecie lub pełnej kasecie, ewentualnie w komplecie z daszkiem.

Jak dobrać wielkość przesłony?
Markiza wcale nie musi zacieniać całego tarasu. Wystarczy, że zapewni cień powierzchni wypoczynkowej. Dlatego zanim wybierzemy wielkość markizy, powinniśmy poobserwować pozycję słońca wobec domu i tego, jak układa się cień na tarasie w różnych porach dnia. To pozwoli ustalić optymalną szerokość oraz wysięg markizy. Trzeba przy tym pamiętać, że wysięg zależy ściśle od jej kąta nachylenia.
Przyjmuje się, że wysięg markizy oznacza odległość krańca z falbaną od ściany budynku, przy kącie nachylenia 4 stopnie. W praktyce ten kąt nachylenia jest większy (minimalny, zalecany ze względu na dobre odprowadzanie deszczu to 14 stopni).
Dobierając wielkość markizy, warto też pamiętać, że wysięg standardowej markizy nigdy nie będzie większy ani nawet równy jej szerokości. Minimum konstrukcyjne wymaga, by szerokość markizy była o blisko 0,5 m większa od wysięgu. Markizy z wysięgiem równym czy nawet większym niż szerokość wymagają specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i są oferowane tylko przez niektórych producentów, a ich cena jest znacznie wyższa od ceny modeli standardowych.