Napędy do bram ogrodzeniowych oraz oranżerie i ogrody zimowe – Aluminiumap: Łódź Aluminumap
biuro@aluminiumap.com.pl
(42) 651 89 96

Ogrody zimowe

Polski klimat nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Z otwartych tarasów i basenów możemy korzystać zaledwie przez ok. 5 miesięcy w roku. Dla normalnego funkcjonowania ludzki organizm potrzebuje jednak dużej ilości naturalnego światła oraz obcowania z naturą. Na taki komfort pozwalają ogrody zimowe, oranżerie oraz zabudowy tarasów.

Proponowane przez nas rozwiązania świetnie wpisują się w prawie każdy rodzaj lokalu oraz pełnione przez niego funkcje. Zabudowując basen lub tarasy restauracji, czy hotelu formą ogrodu zimowego, uzyskujemy dodatkową, niebanalną przestrzeń gastronomiczno-rekreacyjną, która będzie na siebie zarabiać przez cały rok. W lokalach gastronomicznych stosujemy specjalne systemy rozsuwanych ścian bocznych i dachów oraz cały system wentylacji i osłon przeciwsłonecznych.

 Zainwestowanie w zimowy ogród – często zwany także oranżerią, słoneczną werandą bądź szklarnią – daje nam możliwość przebywania w otoczeniu roślin praktycznie przez cały rok. Tego typu konstrukcje stanowią podstawowy przykład wykorzystania we współczesnej architekturze rozwiązań biernie wykorzystujących promieniowanie słoneczne. W ostatnich latach ogrody zimowe zdobywają sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Spowodowane jest to wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwie. O ich rozwoju zadecydowały również przemiany, jakie dokonały się w zakresie nowych technologii i technik budowy na świecie.

 

 

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie swojej oranżerii na etapie sporządzania projektu całego budynku. Dzięki temu nasz ogród zimowy będzie mógł być usytuowany w dowolnym miejscu. Dodatkową zaletą jest fakt, że wszelkie połączenia konstrukcji nośnej ze ścianą będą realizowane podczas budowy i znacząco dzięki temu uda nam się ograniczyć koszty jej dodatkowego wzmacniania. Innym rozwiązaniem jest dobudowanie konstrukcji ogrodu zimowego do już istniejącego budynku. W budynkach wielorodzinnych częstym rozwiązaniem jest zaadoptowanie pod ogród zimowy istniejących balkonów lub loggii. Przed przystąpieniem do planowania ogrodu zimowego koniecznie należy określić jaką dokładnie ma on pełnić rolę – czy ma to być typowe miejsce rekreacyjne, dodatkowy salon, pokój pracy, czy też dodatkowe pomieszczenie recepcyjno-biznesowe. W każdym przypadku konieczna będzie inna aranżacja wnętrza i niejednokrotnie wymaga to uwzględnienia już na etapie planowania samej konstrukcji.

 

Przy wyznaczaniu w bryle budynku najkorzystniejszego pod budowę ogrodu zimowego miejsca, trzeba uwzględnić otoczenie, ukierunkowanie względem stron świata, przeznaczenie ogrodu zimowego oraz pożądaną formę konstrukcji. Przylegający do jednej lub do dwóch sąsiadujących ze sobą narożnikowo ścian budynku należy do przykładów form otwartych. Taką konfigurację ma również ogród zespalający grupę budynków. Może to być atrium lub łącznik. Najlepszym miejscem dla ogrodu zorientowanego tylko w jednym kierunku jest lokalizacja południowa. Dla wersji narożnikowych, południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. W konfiguracji penetracyjnej znajduje się ogród obudowany z trzech stron oraz ogród narożny zabudowujący. Dla tych form obowiązuje analogiczne położenie ogrodów względem stron świata, jak przy formach otwartych. Specjalną grupę form zamkniętych tworzą ogrody zimowe zespalające grupę tworzących pasaż budynków oraz ogród zabudowujący cały budynek. Ogród zimowy umiejscowiony centralnie tworzy wewnątrz budynku formę komina cieplnego, umożliwiającego centralny rozdział ciepła. Jeśli jednak ma on dostarczać światło słoneczne do pomieszczeń, to jego wysokość nie może przekraczać dwóch kondygnacji.

 

Rodzaje ogrodów zimowych

Ogród zimowy może stanowić oddzielne pomieszczenie, które będzie dodatkowo ogrzewane bądź nie. Zależnie od panującej w ogrodzie temperatury dzielimy je na chłodne i ciepłe. Nieogrzewany ogród zimowy jest odrębnym pomieszczeniem dostawionym do ściany budynku. Może także stanowić zabudowę tarasu. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest zapobieganie utracie ciepła przez budynek. W „chłodnym ogrodzie” temperatura utrzymuje się na poziomie +5-15°C i nigdy nie spada poniżej zera. Mimo odpowiednio izolowanych fundamentów i właściwej izolacyjności termicznej przegród dobrze jest, jeśli ogród dodatkowo ma także doprowadzone centralne ogrzewanie lub zainstalowany grzejnik elektryczny o małej mocy. Nie może on być w pełni użytkowany zimą, ale zapewnia znakomite warunki do zimowania dla niektórych roślin domowych, a także dla tych roślin ogrodowych, które na zimę wyjmuje się z ziemi. Z kolei ogrzewany ogród zimowy (tzw. „ciepły”) zazwyczaj zwiększa powierzchnię mieszkalną budynku i może być użytkowany przez cały rok. W przypadku, gdy stanowi odrębne pomieszczenie, musi być w pełni ogrzewany. W tego typu ogrodach temperatura przez cały rok utrzymuje się na poziomie +15-25°C, nigdy nie spadając poniżej 10°C.

 


Miejsce na ogród: Ważnym czynnikiem, który powinien przede wszystkim decydować o miejscu usytuowania naszego ogrodu zimowego jest, wiążące się z poziomem jego nasłonecznienia, zorientowanie względem stron świata.

Ogród wschodni: Intensywne nasłonecznienie ogrodu do godzin popołudniowych zmusza nas do zastosowania różnego rodzaju metod zacienienia oraz wentylacji. Usytuowanie ogrodu zimowego od strony wschodniej ma bardzo pozytywny wpływ na rośliny, zimą ogród izoluje również termicznie budynek.

Ogród zachodni: Od strony zachodniej jest intensywne nasłonecznienie w godzinach popołudniowych. Latem „zachodnie” ogrody również wymagają więc dodatkowego zacienienia i wentylacji. Od wiosny do jesieni stanowią świetne miejsce do hodowli roślin. Podobnie jak ogród usytuowany od strony wschodniej izoluje termicznie budynek.

Ogród południowy: Ogrody usytuowane od tej strony cechuje najbardziej intensywne nasłonecznienie przez cały dzień, nawet w zimie. Wymaga wyjątkowo skutecznej wentylacji; niezbędne jest zacienianie, a wskazane szyby przeciwsłoneczne. Również w takim ogrodzie rośliny czują się świetnie, a samo pomieszczenie wyjątkowo dobrze izoluje budynek w zimie.

Ogród północny: w tym przypadku nie jest wymagane zacienienie, gdyż przez cały dzień, nawet w lecie, będzie tu niewiele słońca. Także stanowi dobrą izolacje termiczną przylegających do niego pomieszczeń, ale właściwie nie nadaje się do uprawy roślin.

Konstrukcja: Ogród najlepiej jest zaplanować już na etapie wykonywania projektu domu. Nie znaczy to jednak, że nie można dobudować oranżerii do już istniejącego budynku. Powinny być jednak spełnione określone warunki konstrukcyjne. Konstrukcja nośna ogrodu musi być połączona ze ścianami budynku w sposób wytrzymały i trwały. Aby całość działała bez zarzutu, konstrukcja i wszystkie połączenia muszą być całkowicie szczelne. Warto zaznaczyć, że elementy konstrukcyjne nie muszą być proste, mogą również być wygięte łukowo, co daje znacznie szersze możliwości projektantom. Możliwe jest także dobudowanie konstrukcji ogrodu zimowego na już istniejącym tarasie lub balkonie. Aby to jednak było możliwe, musimy mieć pewność, że nowo powstała konstrukcja utrzyma dodatkowe spore obciążenie. Ogrody zimowe są konstrukcjami z aluminium, stali ocynkowanej ogniowo, PCV lub z drewna. Spośród wymienionych materiałów tylko drewno gwarantuje możliwość wykonania konstrukcji o dużej rozpiętości - do 7 m. Interesującym rozwiązaniem konstrukcyjnym jest szkielet drewniany, na którym montuje się aluminiowe prowadnice. Podniesienie dolnych elementów pozwala pozostawić tylko zadaszenie integrując ogród zimowy z ogrodem. Przesunięcie elementów sklepienia w dół pozwala na pełne otwarcie zadaszenia z jednoczesną ochroną przed powiewami wiatru.

Roleta fasadowa VERANDA:

 

Roleta fasadowa VERANDA jest produktem dedykowanym w szczególności do ogrodów zimowych. Ta działająca w każdej płaszczyźnie roleta zewnętrzna wyposażona jest w specjalne tkaniny impregnowane PCV, dzięki czemu nie tylko zapewniają ochronę przez słońcem odbijając szkodliwe promienie UV i ciepło, lecz również ograniczają widoczność wewnątrz pomieszczenia. Roleta Veranda dostępna jest w dowolnym kolorze RAL i z silnikiem elektrycznym na pilota w standardzie.

TYPY OGRODÓW ZIMOWYCH: